Cegła suszona
Cegła suszona to jeden z podstawowych materiałów budowlanych, wykorzystywanych głównie w krajach o gorącym klimacie. W języku polskim nazywa się ją „adobe” – termin ten wziął się z języka hiszpańskiego.
Surowiec ten zostaje poddany suszeniu na słońcu, a ponadto nie zostaje już wypalana. Upowszechniła się zwłaszcza w tych miejscach, w których obserwowano deficyt drewna, niezbędnego do wypalania cegieł.
Tworzy się ją z iłu, gliny albo też mułu, zmieszanego z trawą czy też słomą. Cegły te, jak większość tego typu materiałów, formuje się na kształt prostopadłościanu.
Zaletą suszonej cegły jest na pewno jej koszt, za wadę natomiast należy poczytać słabą odporność na wszelkiego rodzaju opady czy zbyt duże nagromadzenie wilgoci. Dobrze sprawdza się więc jedynie w miejscach o suchym, pustynnym klimacie.
Dawniej cegła suszona była wykorzystywana także w Polsce. Przydawała się zwłaszcza do stawiania domów wiejskich, posiadających drewniane, szkieletowe konstrukcje.
Do słynnych budowli, wykonanych z tego materiału, można natomiast zaliczyć starożytne przykłady z Mezopotamii, Indii, Rzymu oraz Grecji.
Polecane artykuły
Istnieje jednak pewne ryzyko – wady
Niestety nawet najbardziej dopracowane technologie, posiadają pewne niedociągnięcia, o których warto pamiętać przed ich zastosowaniem. Podobnie jest również, podczas korzystania z outsourcingu, który nie tylko przynosi nam wiele korzyści, ale również można niekiedy dostrzec jego wady. Dotyczą one
Outsourcing IT, do kogo jest skierowany
Poznaliśmy już mechanizmy działania, wiele korzyści płynących z wdrażania strategii outsourcingowej do przedsiębiorstwa, ale także wady z nich wynikające. Należałoby się zastanowić, dla kogo, a właściwie dla jakich branż jest on skierowany i gdzie odgrywa kluczową rolę. Z pewnością tam, gdzie istnie