Zaprawy murarskie i tynkarskie
Aby mury w domu lub jakimkolwiek innym budynku użytkowym były trwałe i odpowiednio przygotowane, należy zadbać o właściwy dobór zapraw. Pierwsza z nich, czyli zaprawa murarska, składa się z piasku, wody oraz spoiwa.
Można wyróżnić kilka jej odmian: zaprawę cementową, cementowo-wapienną, wapienną oraz gipsowo-wapienną i gipsową. Co ciekawe, zaprawa murarska to zaledwie niecałe 8% objętości całego muru, a przecież to właśnie ona zapewnia mu stabilność oraz długowieczność.
Aby spełniać swoje zadania, powinna charakteryzować się dużą przyczepnością, posiadać wyjątkowo dobre właściwości wiążące i mimo swej odporności na czynniki zewnętrzne, pozostawać łatwą do rozrobienia. Drugą bardzo ważną zaprawą budowlaną jest zaprawa tynkarska.
Zwykle określa się je jako cementowo-wapienne. Można je odróżnić od zapraw murarskich sposobem stworzenia oraz granulacją wykorzystanego piasku.
Zewnętrzne tynki powinny bowiem posiadać konstrukcję warstwową (trzy warstwy – obrzutka z bardzo gruboziarnistego piasku, warstwa właściwa średnioziarnista oraz gładź zewnętrzna. Dzięki takiemu przygotowaniu zaprawy te mogą z powodzeniem odciągać z muru sole mineralne i wilgoć.
Okres ich trwałości to zwykle ponad sześćdziesiąt lat.
Polecane artykuły
Zielone marki
Pierwszą firmą zaliczaną do grona „zielonych”, która zasługuje na szczególną uwagę jest BuildDesk. Zyskała ona należy jej prestiż oraz uznanie, w głównej mierze dzięki stworzeniu specjalistycznego programu, służącego do sporządzania analizy charakterystyki energetycznej budynku, a także innych, inte
Energooszczędna przyszłość
Istnieją przypuszczenia, że za kilka lat świadczenia energetyczne staną się bardzo znaczącymi dokumentami. Na jakiej podstawie snuje się takie domysły? Technologia, również ta z zakresu nowoczesnego budownictwa wciąż się rozwija i ulepsza. Około roku 2021 wszystkie budynki powstające na terytoriu